0533 618 09 88 0533 618 09 88 Gümüşdere Mahallesi 9.Sokak No:1/3 Keçiören/Ankara
ANKARA SU YALITIM •  LOGO
Anasayfa / Binalarda Su Yalıtımının Önemi

Binalarda Su Yalıtımının Önemi

Binalarda Su Yalıtımının Önemi

Ankara Su Yalıtım | 04/Ağustos/2021 | 69 Kez Okundu

Binalarınızı uzun süreli ve sağlıklı bir şekilde kullanmak için yapılan su yalıtımı sağlığınızdan ve ekonominizden başlayarak bir çok alanı etkilemektedir.

Binalarda Su Yalıtımının Önemi

Binalarda su yalıtımı yalıtım işlemlerinin en önemlilerinden biridir. Su yalıtımı yaptırmak binalar için zorunluluktur. Binaların çeşitli bölümlerinde su yalıtımı yapılmaktadır. Çatı teras su yalıtımı, duvar su yalıtımı, dış cephe su yalıtımı, zemin su yalıtımı, bodrum duvarları su yalıtımı gibi birçok kısımda su yalıtımı işlemleri yapılmaktadır. Su yalıtımı için çeşitli yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır.

Binalarda su yalıtımı binaların daha uzun ömürlü olmasına, daha konforlu olmasına ve daha sağlıklı olmasına katkı sağlar. Su yapı malzemelerine en hızlı etki eden maddelerden biridir. Su yapı maddelerinin zarar görmesine ömürlerinin kısalmasına neden olmaktadır. Suyun olumsuz etkilerinden yapıları korumak için su yalıtımı yaptırmak gerekmektedir. Binaların çeşitli bölümlerinde su yalıtımı yaptırmak gerekmektedir.

Binalarda Duvar Su Yalıtımının Önemi

Binalarda duvar su yalıtımının önemi dikkate alınmalıdır. Duvar su yalıtımı; binaların duvarlarında sızıntılara neden olan olumsuzlukların giderilmesini, duvarlarda oluşacak çürümelerin önlenmesini sağlamaktadır. Bina su yalıtımı yapılması binaların iklim koşullarından etkilenmemesini sağlamaktadır. Nem ve rutubet oluşumunun önlenmesi sağlanmaktadır. Su binaların dayanma gücünün azalmasına neden olmaktadır. Su yalıtımı yapıldığında dayanıklılık artmaktadır.

Binalarda duvar su yalıtımının önemi iyi anlaşılmalıdır. Bina su yalıtımı yapılması için membran izolasyon uygulamaları yapılmaktadır. Membran yapısında güçlendirici polimerler bulunan yalıtım malzemesidir. Duvarların dayanıklılığını artırmaktadır. Duvar su yalıtımı dekoratif açıdan da olumsuzluk yaşanmasına engel olacak şekilde yapılmaktadır. Binalarda su yalıtımı yapıldığında bina taşıyıcı unsurlarının zarar görmesi de engellenmektedir.

Binalarda Çatı Teras Su Yalıtımı Önemi

Binalarda çatı teras su yalıtımı önemi bina su yalıtımı uygulamalarından en fazla ciddiye alınması gerekenidir. Bina çatıları binaların iklim koşullarına en fazla maruz kalan kısımlarıdır. Yağışlardan, güneş ışığından rüzgârlardan yani doğal koşullardan ve dış etkenlerden en fazla etkilenen kısım çatı teras kısımlarıdır. Su yalıtımı açısından da çatı teras yalıtımı incelikle yapılmalıdır.

Binalarda çatı teras su yalıtımı önemi sık sık ifade edilmekte, açıklanmaktadır. Çatı su yalıtımı yapılmazsa yağmur, kar gibi yağışlarda akma, sızıntılar yaşanacaktır. Teraslara su yalıtımı yapılmazsa suyu çeken yapı malzemelerinde zamanla küf, pas, rutubet görünecektir. Görsel açıdan olumsuzluk yaratacak bu durum sağlık açısından da oldukça tehlikelidir. Ayrıca nem ve rutubet kötü kokulara da neden olmaktadır.

Binalarda Zemin Su Yalıtımının Önemi

Binalarda zemin su yalıtımının önemi çatı yalıtımı ve duvar yalıtımı kadar büyüktür. Zemin su yalıtımı her şeyden önce hijyen açısından oldukça yararlıdır. Bina zemin su yalıtımları çocukları, evcil hayvanları olan bireylerin temizlik ve sağlık açısından büyük rahatlık elde etmesini sağlamaktadır. Kazalara karşı koruyucu özellikte olan zemin su yalıtımı malzemeleri zeminlerin daha uzun süre kullanımlarını sağlamaktadır.

Binalarda zemin su yalıtımının önemi sıralanırken zemin yalıtım malzemelerinin her zemine uygulanabilir olması da hatırlatılmalıdır. Zemin su yalıtım malzemeleri her türden zemine uygulanabilmektedir. Su yalıtımı zeminin su sızdırmasını, su çekmesini, yapı malzemelerinin su dolayısıyla hasar görmesini engellemektedir.

Binalarda Dış Cephe Su Yalıtımının Önemi

Binalarda dış cephe su yalıtımının önemi binanın tümüne yapılacak yatılım işlemi olması açısından oldukça büyüktür. Binalarda dış cephe su yalıtımı yapılırken yapı duvarları en derin kısımlarına kadar kazınarak drenaj paralelleri ile kaplanmış su geçirmez özelliğe sahip kaplama malzemesi ya da membran yerleştirilir. Yerleştirilen paneller, suyun dış drenaj kanallarına akması için yollar oluşturmaktadır. Bu yollardan yer çekimi ve eğim ile suyun dışa atılması sağlanmaktadır.

Binalarda dış cephe su yalıtımının önemi bina koruma unsurlarının suyun ve nemin zararlarından uzak kalmasını sağlamasıdır. Koruyucu sistemin sudan kaynaklı hiçbir olumsuzlukla karşılaşmaması için bina su yalıtımı yaptırılmalıdır. Binaların kullanım zamanlarını uzatan su yalıtım uygulamaları bina değerlerini de artırmaktadır.

Ankara Su Yalıtım, Likit Membran ve Zemin Kaplama Sistemler İçin Bizimle İletişime Geçin.