0533 618 09 88 0533 618 09 88 Gümüşdere Mahallesi 9.Sokak No:1/3 Keçiören/Ankara
ANKARA SU YALITIM •  LOGO
Anasayfa / Temelde Su Yalıtımı Neden Yapılır

Temelde Su Yalıtımı Neden Yapılır

Temelde Su Yalıtımı Neden Yapılır

Ankara Su Yalıtım | 09/Ağustos/2021 | 84 Kez Okundu

Temelde su yalıtım uygulaması, binalarınızın ayakta kalmasını sağlayan temellerinizin yağmur ve kar gibi hava olayları sonrasında zedelenmesini engelleyen önemli bir uygulamadır.

Temelde Su Yalıtımı Neden Yapılır

Temel Yalıtımı Uygulaması

Temel yalıtımı uygulaması oldukça gerekli yapı uygulamalarındandır. Temel yapıların en önemli unsurlarıdır. Temel yapının ayakta kalmasını sağlayan bölümdür. Zemin ile temas eden kısmı da olduğu için dış etkenlerden en fazla etkilenen bölümüdür. Basınç oldukça yüksek olan temeller doğal afetlerin yapılara zarar vermemesi açısından da en çok dikkat edilerek yapılması gereken yapı bölümleridir.

Temel yalıtımı uygulaması mutlaka yapılmalıdır. Yapıların dayanıklı olması için izolasyon çalışmaları oldukça önemlidir. Temel su, ısı yalıtımı iyi yapılırsa doğru şekilde yapılmış olur. Temel yalıtım işlemleri bina yapım aşamasında yapılabilmektedir. Yapım zamanı bu açıdan oldukça önemlidir. Yalıtım uygulamalarının hepsi çok önemli olmakla birlikte en önemlisi su yalıtımıdır.

Temelde Su Yalıtımı Neden Yapılmalıdır?

Temelde su yalıtımı neden yapılmalıdır? Sorusuna verilecek çok fazla önemli cevap vardır. Temeller binaların zemin ile temasını sağlayan kısımlarıdır. Temel ne kadar sağlasam olursa yapı da o kadar sağlam olacaktır. Zemin kısmı olan temelde yer altı sularından, yağışlardan, rutubetten nemden kaynaklı aşınmalar olması bina için oldukça tehlikelidir. Temel izolasyonu yapılırsa bu tehlikeler ortadan kaldırılabilmektedir.

Temelde su yalıtımı neden yapılmalıdır? Sorusunun en net yanıtı bina ömrünün uzatılması için su izolasyonu şarttır. Su yalıtımı doğru malzemeler kullanılarak, alanında uzman yalıtımcılar tarafından yapılırsa yapı kullanım süresi uzayacaktır. Doğal afetlere karşı dayanaklılık artırılacaktır. Yapı güvenliği sağlanacaktır. Tamiri mümkün olmayan temellerin yapım aşamasında aşınmaz olması sağlanacaktır.

Temelde Su Yalıtımı Yaptırmanın Önemi

Temelde su yalıtımı yaptırmanın önemi mutlaka iyi kavranmalıdır. Temeller hasar aldıklarında bu hasarın düzeltilmesinin imkanı yoktur. Yapımından sonra tamirleri mümkün değildir. Yapıların en önemli kısımlarıdır. Nem, rutubet ve su yapılara zarar veren aşınmalara neden olan, hasarlara neden olan unsurlardır. Temelde oluşacak nem ve rutubet temelin zarar görmesine neden olacaktır. Tekrar ulaşılması da mümkün olmadığı için yapılar en büyük zararı görecektir.

Temelde su yalıtımı yaptırmanın önemi bizler için oldukça ciddi bir meseledir. Ülkemiz deprem kuşağında yer alan bir ülkedir. Binalarımız, yapılarımız sarsıntılara, titreşimlere dayanıklı biçimde inşa edilmelidir. Su yatılımı yapıldığında temeller sudan korunurken yalıtım maddeleri esnekliği de sağlayacaktır. Bu esneklik depremlerden yapıları koruyacaktır.

Temelde Su Yatlımı Yaptırmak Zorunlu Mu?

Temelde su yalıtımı yaptırmak zorunlu tutulması kararı ülkemizin deprem kuşağında yer alması nedeniyle alınmıştır. Ülkemiz coğrafi açıdan genç bir ülke olduğu için aktif fay hatlarının fazlasıyla bulunduğu bir bölgededir. Deprem riski yapıların özelliklerini büyük ölçüde belirlemektedir. Ülkemizde betonarme binaların temel su yalıtımı yaptırmaları zorunlu hale getirilmiştir.

Temelde su yalıtımı yaptırmak zorunlu olması betonarme binaların iç yapısında bulunan demirlerin, temel yapısının nemden, rutubetten, pastan, aşınmadan korunmasını sağlamaktadır. Su yalıtımı düşünüldüğü kadar maliyeti yüksek uygulamalar değildir. Getirileri ve katkıları düşünüldüğünde ekonomik kısmı geri planda kalmaktadır. Yapıları korumanın ilk adımı temellerin sağlam ve dayanıklı olmasıdır. Temellerin sağlam ve dayanıklı olmasının ilk adımı da temel izolasyon çalışmalarının titizlikle yapılmasıdır.

Temelde Su Yalıtımı Yaptırmanın Faydaları

Temelde su yalıtımı yaptırmanın faydaları sıralanacak olursa ilk sırada mutlaka depreme dayanıklılık gelmelidir. Temelde su yalıtımı yapılırsa yapıların nemden ve rutubetten etkilenmeleri önlenecektir. Bina zemin birliğini sağlayan temeller binaların uzun ömürlü olmalarını sağlayacaktır. Temel su yalıtımı yapıldığında yapı kullanım süresi uzayacaktır.

Temelde su yalıtımı yaptırmanın faydaları arasında ısı dengesinin de sağlanması sayılabilmektedir. Su yalıtımı yapılırsa ısı yalıtımı da yapılacaktır. Yapı ısı dengesi sağlanacaktır. Yapı değeri artacaktır. Yapı hasar alma süresi uzayacaktır. Bina yıpranmaları en aza indirilecektir.

Ankara Su Yalıtım, Likit Membran ve Zemin Kaplama Sistemler İçin Bizimle İletişime Geçin.